Dansk Sømandskirke i Göteborg

Vil du anmelde dig til nogen aktivitet som kræver tilmelding kan du gøre det her længst ned på siden

Kalender Februar Søndag d. 2. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 3. s. e. H3K Onsdag d. 5. 17:30 Fællesspisningen Mormormad: Stuvet hvidkål m. medister (tilmelding) Lørdag d. 8. 16:00 Børnevenlig kor-workshop med Frederiksberg Sogns Pigekor (tilmelding) 17:00 Koncert v. Frederiksberg Sogns Pigekor Tirsdag d. 11. 18:30 Filmaften (Den eneste ene) Søndag d. 16. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, seksagesima Onsdag d. 19. 12:00 Dameklubben: sæsonstart i kirken 14:30 Bogcirkel: Leonora Christina Skov, Den der lever stille Torsdag d. 20. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Fre. d. 21. – søn. d. 23. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Lørdag d. 22. 14:00 Fastelavnsfest m. tøndeslagning og udklædning (tilmelding) Søndag d. 23. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, Fastelavn Tirsdag d. 25. 18:30 Filmaften (De grønne slagtere) Marts Søndag d. 1. 15:00 Gudstjeneste i Stockholm, 1. s. i fasten Søndag d. 8. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. i fasten Onsdag d. 11. 18:00 Foredrag: Nepal v. Marie Ravnsmed (tilmelding) Fre. d. 13. – søn. d. 15. Konfirmandlejr til København (tilmelding) Fredag d. 13. 16:00 Leg & Mad Mandag d.16.17:30 Fællesspisningen Mormormad: Suppe m. kød- og melboller (tilmelding) Bål og by, friluftsliv for børn (tilmelding) Onsdag d. 18. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Sara Omar, Dødevaskeren Torsdag d. 19. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Søndag d. 29. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Mariæ bebudelses dag Generalforsamling for Dansk Sømandskirke i Göteborg Tirsdag d. 31. 18:30 Filmaften (Adams Æbler) April Søndag d. 5 – mandag d. 6. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Søndag d. 5. 14:00 Børnegudstjeneste m. kirkekaffe og påskeklip, Palmesøndag Mandag d. 6. 17:30 Koncert: Vesterbrosogn Ungdomskor (tilmelding) Fællesspisningen Mormormad (tilmelding) Torsdag d. 9. 17:00 Lysandagt i anledning af 80året for besættelsen af Danmark 18:00 Liturgisk 
 skærtorsdagsmåltid (tilmelding) Fredag d. 10. 19:00 Langfredagsandagt Søndag d. 12. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Påskedag Tirsdag d. 14. 18:30 Filmaften (Hvidstengruppen) Onsdag d. 15. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben Torsdag d. 16. Bål og by, friluftsliv for børn (Dronningens 80års fødselsdag) Onsdag d. 22. 14:30 Bogcirkel: Peter Øvig, Min mor var besat Fredag d. 24. 16:00 Leg & Mad Søndag d. 26. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. e. påske Tirsdag d. 28. 18:30 Filmaften (Under sandet) Maj Tirsdag d. 5. 19:00 Fællessang i anledning af 75året for befrielsen af Danmark Fredag d. 8. 19:00 Aftenandagt m. lune hveder, Bededag Søndag d. 10. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 4. s. e. påske Torsdag d. 21. 14:00 Gudstjeneste m. konfirmationer, Kristi Himmelfarts dag Onsdag d. 13. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Peter Høgh, Gennem dine øjne Mandag d. 25. Koncert: SEJL (tilmelding) Søndag d. 31. Gudstjeneste i Stockholm m. konfirmation, Pinsedag Juni 15. 19:00 Fællessang i anledning af 100året for Genforeningen 23. Sankt Hans Aften (tilmelding)

 Tilmelding

Skickar formuläret…

Servern påträffade ett fel.

Formuläret togs emot.

Adresse:             Thorild Wulffsgatan 8  41319 Göteborg            Telefon: 0720372811

Sømandspræst:  Lars Ulrich Kofoed

E-post:                danskkirke@dkig.se

Plusgiro:             42 02 22-2

Bankgiro:            5682-8726

 

Dansk Sømandskirke i Göteborg
Kalender Februar Søndag d. 2. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 3. s. e. H3K Onsdag d. 5. 17:30 Fællesspisningen Mormormad: Stuvet hvidkål m. medister (tilmelding) Lørdag d. 8. 16:00 Børnevenlig kor-workshop med Frederiksberg Sogns Pigekor (tilmelding) 17:00 Koncert v. Frederiksberg Sogns Pigekor Tirsdag d. 11. 18:30 Filmaften (Den eneste ene) Søndag d. 16. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, seksagesima Onsdag d. 19. 12:00 Dameklubben: sæsonstart i kirken 14:30 Bogcirkel: Leonora Christina Skov, Den der lever stille Torsdag d. 20. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Fre. d. 21. – søn. d. 23. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Lørdag d. 22. 14:00 Fastelavnsfest m. tøndeslagning og udklædning (tilmelding) Søndag d. 23. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, Fastelavn Tirsdag d. 25. 18:30 Filmaften (De grønne slagtere) Marts Søndag d. 1. 15:00 Gudstjeneste i Stockholm, 1. s. i fasten Søndag d. 8. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. i fasten Onsdag d. 11. 18:00 Foredrag: Nepal v. Marie Ravnsmed (tilmelding) Fre. d. 13. – søn. d. 15. Konfirmandlejr til København (tilmelding) Fredag d. 13. 16:00 Leg & Mad Mandag d.16.17:30 Fællesspisningen Mormormad: Suppe m. kød- og melboller (tilmelding) Bål og by, friluftsliv for børn (tilmelding) Onsdag d. 18. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Sara Omar, Dødevaskeren Torsdag d. 19. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Søndag d. 29. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Mariæ bebudelses dag Generalforsamling for Dansk Sømandskirke i Göteborg Tirsdag d. 31. 18:30 Filmaften (Adams Æbler) April Søndag d. 5 – mandag d. 6. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Søndag d. 5. 14:00 Børnegudstjeneste m. kirkekaffe og påskeklip, Palmesøndag Mandag d. 6. 17:30 Koncert: Vesterbrosogn Ungdomskor (tilmelding) Fællesspisningen Mormormad (tilmelding) Torsdag d. 9. 17:00 Lysandagt i anledning af 80året for besættelsen af Danmark 18:00 Liturgisk 
 skærtorsdagsmåltid (tilmelding) Fredag d. 10. 19:00 Langfredagsandagt Søndag d. 12. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Påskedag Tirsdag d. 14. 18:30 Filmaften (Hvidstengruppen) Onsdag d. 15. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben Torsdag d. 16. Bål og by, friluftsliv for børn (Dronningens 80års fødselsdag) Onsdag d. 22. 14:30 Bogcirkel: Peter Øvig, Min mor var besat Fredag d. 24. 16:00 Leg & Mad Søndag d. 26. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. e. påske Tirsdag d. 28. 18:30 Filmaften (Under sandet) Maj Tirsdag d. 5. 19:00 Fællessang i anledning af 75året for befrielsen af Danmark Fredag d. 8. 19:00 Aftenandagt m. lune hveder, Bededag Søndag d. 10. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 4. s. e. påske Torsdag d. 21. 14:00 Gudstjeneste m. konfirmationer, Kristi Himmelfarts dag Onsdag d. 13. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Peter Høgh, Gennem dine øjne Mandag d. 25. Koncert: SEJL (tilmelding) Søndag d. 31. Gudstjeneste i Stockholm m. konfirmation, Pinsedag Juni 15. 19:00 Fællessang i anledning af 100året for Genforeningen 23. Sankt Hans Aften (tilmelding)
Dansk Sømandskirke i Göteborg
Kalender Februar Søndag d. 2. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 3. s. e. H3K Onsdag d. 5. 17:30 Fællesspisningen Mormormad: Stuvet hvidkål m. medister (tilmelding) Lørdag d. 8. 16:00 Børnevenlig kor-workshop med Frederiksberg Sogns Pigekor (tilmelding) 17:00 Koncert v. Frederiksberg Sogns Pigekor Tirsdag d. 11. 18:30 Filmaften (Den eneste ene) Søndag d. 16. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, seksagesima Onsdag d. 19. 12:00 Dameklubben: sæsonstart i kirken 14:30 Bogcirkel: Leonora Christina Skov, Den der lever stille Torsdag d. 20. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Fre. d. 21. – søn. d. 23. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Lørdag d. 22. 14:00 Fastelavnsfest m. tøndeslagning og udklædning (tilmelding) Søndag d. 23. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, Fastelavn Tirsdag d. 25. 18:30 Filmaften (De grønne slagtere) Marts Søndag d. 1. 15:00 Gudstjeneste i Stockholm, 1. s. i fasten Søndag d. 8. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. i fasten Onsdag d. 11. 18:00 Foredrag: Nepal v. Marie Ravnsmed (tilmelding) Fre. d. 13. – søn. d. 15. Konfirmandlejr til København (tilmelding) Fredag d. 13. 16:00 Leg & Mad Mandag d.16.17:30 Fællesspisningen Mormormad: Suppe m. kød- og melboller (tilmelding) Bål og by, friluftsliv for børn (tilmelding) Onsdag d. 18. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Sara Omar, Dødevaskeren Torsdag d. 19. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Søndag d. 29. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Mariæ bebudelses dag Generalforsamling for Dansk Sømandskirke i Göteborg Tirsdag d. 31. 18:30 Filmaften (Adams Æbler) April Søndag d. 5 – mandag d. 6. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Søndag d. 5. 14:00 Børnegudstjeneste m. kirkekaffe og påskeklip, Palmesøndag Mandag d. 6. 17:30 Koncert: Vesterbrosogn Ungdomskor (tilmelding) Fællesspisningen Mormormad (tilmelding) Torsdag d. 9. 17:00 Lysandagt i anledning af 80året for besættelsen af Danmark 18:00 Liturgisk 
 skærtorsdagsmåltid (tilmelding) Fredag d. 10. 19:00 Langfredagsandagt Søndag d. 12. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Påskedag Tirsdag d. 14. 18:30 Filmaften (Hvidstengruppen) Onsdag d. 15. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben Torsdag d. 16. Bål og by, friluftsliv for børn (Dronningens 80års fødselsdag) Onsdag d. 22. 14:30 Bogcirkel: Peter Øvig, Min mor var besat Fredag d. 24. 16:00 Leg & Mad Søndag d. 26. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. e. påske Tirsdag d. 28. 18:30 Filmaften (Under sandet) Maj Tirsdag d. 5. 19:00 Fællessang i anledning af 75året for befrielsen af Danmark Fredag d. 8. 19:00 Aftenandagt m. lune hveder, Bededag Søndag d. 10. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 4. s. e. påske Torsdag d. 21. 14:00 Gudstjeneste m. konfirmationer, Kristi Himmelfarts dag Onsdag d. 13. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Peter Høgh, Gennem dine øjne Mandag d. 25. Koncert: SEJL (tilmelding) Søndag d. 31. Gudstjeneste i Stockholm m. konfirmation, Pinsedag Juni 15. 19:00 Fællessang i anledning af 100året for Genforeningen 23. Sankt Hans Aften (tilmelding)
Dansk Sømandskirke i Göteborg
Kalender Februar Søndag d. 2. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 3. s. e. H3K Onsdag d. 5. 17:30 Fællesspisningen Mormormad: Stuvet hvidkål m. medister (tilmelding) Lørdag d. 8. 16:00 Børnevenlig kor-workshop med Frederiksberg Sogns Pigekor (tilmelding) 17:00 Koncert v. Frederiksberg Sogns Pigekor Tirsdag d. 11. 18:30 Filmaften (Den eneste ene) Søndag d. 16. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, seksagesima Onsdag d. 19. 12:00 Dameklubben: sæsonstart i kirken 14:30 Bogcirkel: Leonora Christina Skov, Den der lever stille Torsdag d. 20. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Fre. d. 21. – søn. d. 23. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Lørdag d. 22. 14:00 Fastelavnsfest m. tøndeslagning og udklædning (tilmelding) Søndag d. 23. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, Fastelavn Tirsdag d. 25. 18:30 Filmaften (De grønne slagtere) Marts Søndag d. 1. 15:00 Gudstjeneste i Stockholm, 1. s. i fasten Søndag d. 8. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. i fasten Onsdag d. 11. 18:00 Foredrag: Nepal v. Marie Ravnsmed (tilmelding) Fre. d. 13. – søn. d. 15. Konfirmandlejr til København (tilmelding) Fredag d. 13. 16:00 Leg & Mad Mandag d.16.17:30 Fællesspisningen Mormormad: Suppe m. kød- og melboller (tilmelding) Bål og by, friluftsliv for børn (tilmelding) Onsdag d. 18. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Sara Omar, Dødevaskeren Torsdag d. 19. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Søndag d. 29. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Mariæ bebudelses dag Generalforsamling for Dansk Sømandskirke i Göteborg Tirsdag d. 31. 18:30 Filmaften (Adams Æbler) April Søndag d. 5 – mandag d. 6. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Søndag d. 5. 14:00 Børnegudstjeneste m. kirkekaffe og påskeklip, Palmesøndag Mandag d. 6. 17:30 Koncert: Vesterbrosogn Ungdomskor (tilmelding) Fællesspisningen Mormormad (tilmelding) Torsdag d. 9. 17:00 Lysandagt i anledning af 80året for besættelsen af Danmark 18:00 Liturgisk 
 skærtorsdagsmåltid (tilmelding) Fredag d. 10. 19:00 Langfredagsandagt Søndag d. 12. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Påskedag Tirsdag d. 14. 18:30 Filmaften (Hvidstengruppen) Onsdag d. 15. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben Torsdag d. 16. Bål og by, friluftsliv for børn (Dronningens 80års fødselsdag) Onsdag d. 22. 14:30 Bogcirkel: Peter Øvig, Min mor var besat Fredag d. 24. 16:00 Leg & Mad Søndag d. 26. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. e. påske Tirsdag d. 28. 18:30 Filmaften (Under sandet) Maj Tirsdag d. 5. 19:00 Fællessang i anledning af 75året for befrielsen af Danmark Fredag d. 8. 19:00 Aftenandagt m. lune hveder, Bededag Søndag d. 10. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 4. s. e. påske Torsdag d. 21. 14:00 Gudstjeneste m. konfirmationer, Kristi Himmelfarts dag Onsdag d. 13. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Peter Høgh, Gennem dine øjne Mandag d. 25. Koncert: SEJL (tilmelding) Søndag d. 31. Gudstjeneste i Stockholm m. konfirmation, Pinsedag Juni 15. 19:00 Fællessang i anledning af 100året for Genforeningen 23. Sankt Hans Aften (tilmelding)
Dansk Sømandskirke i Göteborg
Kalender Februar Søndag d. 2. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 3. s. e. H3K Onsdag d. 5. 17:30 Fællesspisningen Mormormad: Stuvet hvidkål m. medister (tilmelding) Lørdag d. 8. 16:00 Børnevenlig kor-workshop med Frederiksberg Sogns Pigekor (tilmelding) 17:00 Koncert v. Frederiksberg Sogns Pigekor Tirsdag d. 11. 18:30 Filmaften (Den eneste ene) Søndag d. 16. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, seksagesima Onsdag d. 19. 12:00 Dameklubben: sæsonstart i kirken 14:30 Bogcirkel: Leonora Christina Skov, Den der lever stille Torsdag d. 20. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Fre. d. 21. – søn. d. 23. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Lørdag d. 22. 14:00 Fastelavnsfest m. tøndeslagning og udklædning (tilmelding) Søndag d. 23. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, Fastelavn Tirsdag d. 25. 18:30 Filmaften (De grønne slagtere) Marts Søndag d. 1. 15:00 Gudstjeneste i Stockholm, 1. s. i fasten Søndag d. 8. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. i fasten Onsdag d. 11. 18:00 Foredrag: Nepal v. Marie Ravnsmed (tilmelding) Fre. d. 13. – søn. d. 15. Konfirmandlejr til København (tilmelding) Fredag d. 13. 16:00 Leg & Mad Mandag d.16.17:30 Fællesspisningen Mormormad: Suppe m. kød- og melboller (tilmelding) Bål og by, friluftsliv for børn (tilmelding) Onsdag d. 18. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Sara Omar, Dødevaskeren Torsdag d. 19. 15:00 Bingo v. Dansk Forening Søndag d. 29. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Mariæ bebudelses dag Generalforsamling for Dansk Sømandskirke i Göteborg Tirsdag d. 31. 18:30 Filmaften (Adams Æbler) April Søndag d. 5 – mandag d. 6. Konfirmandlejr i Göteborg (tilmelding) Søndag d. 5. 14:00 Børnegudstjeneste m. kirkekaffe og påskeklip, Palmesøndag Mandag d. 6. 17:30 Koncert: Vesterbrosogn Ungdomskor (tilmelding) Fællesspisningen Mormormad (tilmelding) Torsdag d. 9. 17:00 Lysandagt i anledning af 80året for besættelsen af Danmark 18:00 Liturgisk 
 skærtorsdagsmåltid (tilmelding) Fredag d. 10. 19:00 Langfredagsandagt Søndag d. 12. 11:00 Gudstjeneste m. kirkefrokost, Påskedag Tirsdag d. 14. 18:30 Filmaften (Hvidstengruppen) Onsdag d. 15. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben Torsdag d. 16. Bål og by, friluftsliv for børn (Dronningens 80års fødselsdag) Onsdag d. 22. 14:30 Bogcirkel: Peter Øvig, Min mor var besat Fredag d. 24. 16:00 Leg & Mad Søndag d. 26. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 2. s. e. påske Tirsdag d. 28. 18:30 Filmaften (Under sandet) Maj Tirsdag d. 5. 19:00 Fællessang i anledning af 75året for befrielsen af Danmark Fredag d. 8. 19:00 Aftenandagt m. lune hveder, Bededag Søndag d. 10. 11:00 Gudstjeneste m. kirkekaffe, 4. s. e. påske Torsdag d. 21. 14:00 Gudstjeneste m. konfirmationer, Kristi Himmelfarts dag Onsdag d. 13. 10:00 Åben legestue m. danske børnesange 12:00 Dameklubben 14:30 Bogcirkel: Peter Høgh, Gennem dine øjne Mandag d. 25. Koncert: SEJL (tilmelding) Søndag d. 31. Gudstjeneste i Stockholm m. konfirmation, Pinsedag Juni 15. 19:00 Fællessang i anledning af 100året for Genforeningen 23. Sankt Hans Aften (tilmelding)